Europa de Est are cea mai mare povară a bolilor cardiovasculare atribuită colesterolului LDL crescut
Europa de Est înregistrează cea mai ridicată rată standardizată în funcție de vârstă a poverii bolilor cardiovasculare atribuite nivelurilor crescute de colesterol LDL, potrivit unei noi analize publicate în JAMA, pe baza datelor studiului Global Burden of Disease 2023. La nivel mondial, LDL-colesterolul crescut a fost asociat, în 2023, cu aproximativ 3,6 milioane de decese și 90,7 milioane de ani de viață ajustați pentru dizabilitate – DALYs.
Deși ratele mortalității și ale poverii bolii standardizate în funcție de vârstă au scăzut substanțial în ultimele trei decenii, numărul absolut de decese și de ani de viață sănătoasă pierduți a continuat să crească. Îmbătrânirea populației, creșterea demografică și accesul inegal la prevenție, diagnostic și tratament contribuie la această evoluție.
LDL-colesterolul, denumit frecvent și „colesterol rău”, favorizează acumularea lipidelor în pereții arterelor și dezvoltarea aterosclerozei. În timp, acest proces poate determina îngustarea sau blocarea vaselor de sânge și crește riscul de infarct miocardic și accident vascular cerebral ischemic.
Noua analiză a evaluat povara cardiopatiei ischemice și a accidentului vascular cerebral ischemic atribuită nivelurilor crescute de LDL-colesterol în 204 țări și teritorii, în perioada 1990–2023.
În anul 2023, nivelul crescut al LDL-colesterolului a fost asociat cu:
- 3,6 milioane de decese, reprezentând aproximativ 6% din toate decesele înregistrate la nivel mondial;
- 90,7 milioane de DALYs, echivalentul a 3,2% din totalul anilor de viață sănătoasă pierduți la nivel global.
DALYs reprezintă suma anilor de viață pierduți prin deces prematur și a anilor trăiți cu dizabilitate. Indicatorul permite astfel evaluarea impactului general al unei boli sau al unui factor de risc asupra populației.
Cercetătorii au utilizat date provenite din 806 studii desfășurate în 161 de țări pentru a estima nivelurile medii de LDL-colesterol. Riscurile asociate diferitelor concentrații de LDL au fost calculate pe baza metaanalizelor a 38 de studii clinice randomizate.
Europa de Est, regiunea cu cea mai mare povară raportată la populație
În 2023, Europa de Est a avut cea mai ridicată rată standardizată în funcție de vârstă a DALYs atribuiți LDL-colesterolului crescut. La polul opus s-a situat regiunea Asia-Pacific cu venituri ridicate.
Standardizarea în funcție de vârstă permite compararea regiunilor cu structuri demografice diferite. Prin urmare, rezultatul nu poate fi explicat doar prin faptul că unele populații sunt mai îmbătrânite decât altele, ci sugerează existența unor diferențe reale în ceea ce privește expunerea la factorii de risc, prevenția cardiovasculară și controlul colesterolului.
Pentru România, rezultatele sunt deosebit de relevante, având în vedere apartenența la regiunea Europei de Est și povara deja ridicată a bolilor cardiovasculare. Studiul nu trebuie însă interpretat automat ca un clasament individual al țărilor. Constatarea principală se referă la regiune, iar situația exactă poate varia între state.
Diferențele regionale pot reflecta mai mulți factori, inclusiv accesul redus la evaluarea periodică a profilului lipidic, tratamentul insuficient al dislipidemiilor, controlul suboptimal al hipertensiunii arteriale și diabetului, prevalența fumatului, alimentația și accesul inegal la servicii medicale și medicamente.
Ratele standardizate au scăzut, dar numărul absolut de decese a crescut
Una dintre concluziile aparent paradoxale ale studiului este că situația s-a îmbunătățit și s-a agravat în același timp, în funcție de indicatorul analizat.
Între 1990 și 2023:
- rata mortalității standardizată în funcție de vârstă, atribuită LDL-colesterolului crescut, a scăzut cu 45,6%;
- rata DALYs standardizată în funcție de vârstă a scăzut cu 39,5%;
- povara absolută asociată LDL-colesterolului a crescut însă cu 38,5%.
Scăderea ratelor standardizate indică progrese importante în prevenția și tratamentul bolilor cardiovasculare. Utilizarea statinelor și a altor terapii hipolipemiante, controlul mai bun al factorilor de risc și tratamentul modern al infarctului miocardic și accidentului vascular cerebral au contribuit probabil la reducerea riscului individual.
În același timp, populația globală a crescut și a îmbătrânit. Există, prin urmare, mai multe persoane aflate la vârste la care bolile cardiovasculare devin frecvente. Acest fenomen poate determina creșterea numărului total de evenimente și decese chiar dacă riscul mediu pentru o persoană de o anumită vârstă este mai mic decât în trecut.
Aproximativ o treime din povara globală asociată LDL-colesterolului crescut a fost înregistrată în India și China, în mare parte din cauza dimensiunii populațiilor. Studiul arată însă și o deplasare progresivă a poverii către țările cu un nivel sociodemografic intermediar.
LDL-colesterolul este un factor de risc modificabil
Nivelurile crescute de LDL-colesterol reprezintă unul dintre cei mai importanți factori de risc cardiovascular care pot fi modificați. Reducerea LDL prin schimbări ale stilului de viață și, atunci când este indicat, prin tratament medicamentos scade riscul de evenimente cardiovasculare.
Prevenția începe cu măsurarea colesterolului, deoarece nivelul crescut al LDL nu provoacă de obicei simptome. O persoană poate avea valori crescute timp de mulți ani fără să știe, în timp ce procesul de ateroscleroză avansează.
Evaluarea trebuie făcută în contextul riscului cardiovascular general, care include vârsta, tensiunea arterială, fumatul, diabetul, istoricul familial și prezența unei boli cardiovasculare deja diagnosticate.
Citește și: Ghidul tău pentru înțelegerea colesterolului crescut
Pentru persoanele cu risc crescut sau foarte crescut, modificările alimentare și activitatea fizică pot să nu fie suficiente. Statinele rămân principala clasă terapeutică utilizată pentru reducerea LDL, iar pentru pacienții care nu ating țintele sunt disponibile terapii suplimentare, precum ezetimibul, inhibitorii PCSK9 sau alte medicamente hipolipemiante.
Editorialul care însoțește studiul subliniază că noile estimări trebuie transformate în acțiuni concrete: îmbunătățirea măsurării colesterolului la nivel populațional, creșterea accesului la tratamente eficiente și integrarea controlului LDL în programele de prevenție cardiovasculară.
Hipercolesterolemia familială rămâne frecvent nediagnosticată
O categorie importantă este reprezentată de persoanele cu hipercolesterolemie familială, o afecțiune genetică asociată cu valori foarte ridicate ale LDL-colesterolului încă de la naștere.
În absența diagnosticului și tratamentului precoce, expunerea cumulativă la LDL crește considerabil riscul de boală cardiovasculară prematură. Identificarea unui caz ar trebui urmată de evaluarea rudelor apropiate prin screening în cascadă.
La nivel populațional, depistarea persoanelor cu valori foarte mari ale LDL poate contribui atât la prevenția infarctului și accidentului vascular cerebral, cât și la identificarea familiilor în care există o predispoziție genetică.
Sunt necesare strategii adaptate fiecărei regiuni
Autorii studiului atrag atenția că există în continuare lacune importante în colectarea datelor privind nivelurile de colesterol, în special în țările cu resurse limitate. Estimările GBD combină date provenite din studii epidemiologice cu modele statistice, iar precizia rezultatelor depinde de cantitatea și calitatea informațiilor disponibile în fiecare regiune.
Cu toate acestea, analiza oferă una dintre cele mai ample evaluări actuale ale impactului LDL-colesterolului asupra sănătății globale.
Rezultatele arată că progresele din ultimele decenii nu au fost distribuite uniform. Europa de Est continuă să suporte cea mai ridicată povară raportată la populație, iar simpla existență a unor tratamente eficiente nu garantează că acestea ajung la toate persoanele care au nevoie de ele.
Reducerea impactului bolilor cardiovasculare presupune trecerea de la tratamentul evenimentelor acute la identificarea mai timpurie și controlul pe termen lung al factorilor de risc. Testarea profilului lipidic, evaluarea riscului cardiovascular, depistarea hipercolesterolemiei familiale și accesul la terapii eficiente sunt intervenții esențiale pentru reducerea poverii asociate LDL-colesterolului în Europa de Est.
Inteligența artificială generativă a fost utilizată pentru sprijin în redactare. Articolul a fost verificat, editat și aprobat de echipa Raportul de Gardă, care își asumă responsabilitatea editorială pentru conținut.
